Najkorumpiranije zemlje razvijenog svijeta
SVJETSKI ekonomski forum objavio je i ove godine, u sklopu Globalnog izvješća o konkurentnosti, takozvani “indeks korupcije”.
Na temelju odgovora na tri pitanja koja su se postavljala ispitanicima <a href=”http://uk.businessinsider.com/wef-corruption-index-the-most-corrupt-countries-in-the-oecd-2016-9/#11-slovenia-1″ target=_blank”>Business Insider je složio listu 10 najkorumpiranijih zemalja razvijenog svijeta.
Pitanja koja su se postavljala ispitanicima bila su:
- U vašoj zemlji, koliko je uobičajena ilegalne diverzija javnih sredstava pojedinim kompanijama, osobama ili grupama?
-
Kako bi ocijenili etičke standarde političara u svojoj zemlji?
-
Koliko je uobičajeno da tvrtke u vašoj zemlji primaju nedokumentirane isplate ili mito?
Business Insider detaljno je proučio Globalno izvješće o konkurentnosti te složio popis najkorumpiranijih zemalja razvijenog svijeta (članica OECD-a). Valja napomenuti da Hrvatska, budući da nije članica OECD-a, nije uključena u listu Business Insidera.
U nastavku donosimo listu zemalja (od najmanje korumpiranih do najkorumpiranijih):
- Slovenija (indeks 3.7)
-
Poljska (indeks 3.7)
-
Južna Koreja (indeks 3.5)
-
Latvija (indeks 3.5)
-
Španjolska (indeks 3.4)
-
Češka (indeks 3.3)
-
Grčka (indeks 3.2)
-
Mađarska (indeks 3.1)
-
Italija (indeks 3.1)
-
Slovačka (indeks 2.7)
-
Meksiko (indeks 2.5)
Hrvatska na 74. mjestu po konkurentnosti
Podsjetimo, Nacionalno vijeće za konkurentnost, kao partner Svjetskog gospodarskog foruma u Programu globalne konkurentnosti, objavilo je najnovije rezultate “Izvješća o globalnoj konkurentnosti 2016.-2017.”. U ovogodišnjem Izvješću Hrvatska se nalazi na 74. mjestu među 138 gospodarstva svijeta.
Ovogodišnji pomak na ljestvici dogodio se zahvaljujući dobrim ekonomskim pokazateljima odnosno povećanju izvoza, BDP-a i smanjenju deficita. I nadalje jasno su vidljiva područja u kojima su potrebne intenzivnije reforme, pogotovo razvoju financijskog tržišta gdje je i ove godine uočen pad za 7 mjesta i inovativnosti gdje smo pali za 11 mjesta, navodi se u priopćenju Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Ovogodišnji rezultati Hrvatske pokazuju poboljšanje ocjene faktora makroekonomskog okruženja (84.), visokog obrazovanja i treninga (49.), efikasnosti tržišta rada (100.), efikasnosti tržišta roba (95.) i poslovne sofisticiranosti (80.) te stagniranje u područjima institucija (89.), infrastrukture (46.), zdravstva i osnovnog obrazovanja (66.), tehnološke spremnosti (47.) i veličine tržišta (78.).