Google i NASA došli do velikog otkrića uz pomoć umjetne inteligencije
NASA je uposlila stručnjake za strojno učenje i rezultati su očaravajući. Od danas zahvaljujući umjetnoj inteligenicji znamo da u svemiru postoje sunčevi sustavi slični našemu
NASA je otkrila osmu planetu koja kruži oko udaljene zvijezde – što znači da naš sunčev sustav (više) nije najveći u svemiru. Ovo otkriće je donekle je omogućila umjetna inteligencija iz Googlea koja je prepoznala donedavno zanemarene ‘slabe’ signale koje je uhvatio svemirski teleskopom Kepler. Novootkrivena planeta nalazi se u sunčevom sustavu Kepler-90 koji je otkriven 2015. te je od Zemlje udaljen oko 2.500 svjetlosnih godina.
Keplerov glavni zadatak je pretraživanje svemirskih prostranstava za egzoplanetama odnosno planetama izvan našeg sunčevog sustava. Kako bi prokopali kroz svu silinu podataka koje teleskop šalje na Zemlju, astronomi su prvo birali najjače signale. NASA je ovim sustavom pretrage prepoznala 2.525 egzoplaneta, potvrdivši da sunčevi sustavi oko kojih kruže planete nisu toliko rijedak prizor.
Neobični sustav
Zahvaljujući napretcima u polju umjetne inteligencije, napredovala je i astronomija. Znanstvenici, uključujući i one koji obrađuju podatke koje šalje Kepler – okrenuli su se prema strojnom učenju kako bi lakše prebirali po podacima nižeg prioriteta kako bi vidjeli stvari koje su možda propustili. Tijekom te revizije, naišli su na planetu koja se sada zove Kepler 90i.
ma , nemaju oni pojma o Zemlji , a kamoli o nekakvim planetama