Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti
2015.godine Opća skupština Ujedinjenih Naroda je 11. veljače proglasila Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti.
Ciljevi obilježavanja ovog dana su promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti; eliminacija svake diskriminacije žena, uključujući u području obrazovanja i zapošljavanja te premošćivanje pravnih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih barijera kroz poticanje razvoja obrazovnih politika i programa, uključujući školske kurikulume s ciljem poticanja većeg sudjelovanja žena i djevojaka, promocije razvoja karijere u znanostima i prepoznavanja postignuća žena u znanosti.
„Moramo ohrabriti i potaknuti djevojke i žene da ostvare svoj puni potencijal kao znanstvenice i inovatorice.“ – rekao je glavni tajnik UN-a, António Guterres.
Inicijativa Građanski odgoj i obrazovanje predlaže da istražite i predstavite živote i dostignuća znanstvenica u Hrvatskoj ili svijetu koje su kroz povijest ostvarile značajan doprinos znanosti.
Pokušajte saznati jesu li i kakve prepreke imale u razvoju karijere u znanosti.
Nađite barem 2 domaće znanstvenice i otkrijte čime se bave.
Međimurje info odlučilo se za dvije, naravno, Međimurke:
Monika Glavina iz Čehovca uspjela je prije dvije godine obraniti svoj doktorski rad u Leuvenu, gradu u Belgiji. Nakon doktorata ostaje i dalje raditi na Sveučilištu. Želi se nastaviti baviti znanstveno istraživačkim radom. Njen doktorski rad kombinira teoriju i metode iz prava, političkih znanosti, društvenih znanosti i ekonomije. Kombinacija tih disciplina je već dugo poznata u SAD-u ali je tek nedavno došla u Europu.
Lidija Bajuk iz Čakovca, pjesnikinja, kantautorica i znanstvenica koja je međimursku popevku podastrla svijetu zaslužna je za nominaciju međimurske popevke i njezino uvrštenje na Listu zaštićenih nematerijalnih dobara RH, a kasnije i za čitav put te iste popevke do trenutka kada je na Mauricijusu 28. studenoga 2018. uvrštena i na reprezentativnu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.
*********************************INTERMEZZO**********************************