Gdje se u Hrvatskoj nalazi vulkan, a gdje se može pronaći poludrago kamenje u prirodi?
Hrvatska nije zemlja koju povezujemo s vulkanima poput Italije ili Islanda, ali malo tko zna da postoji jedan drevni vulkan na našem teritoriju. Ovaj vulkan sakrio se u novom parku prirode koji će biti 13.-ti parkova prirode u Hrvatskoj. Zadnji koji je status parka prirode dobio bila je Dinara 2021. godine, a izgleda da ćemo 2024. godine dobiti novi Park prirode u Hrvatskoj koji će nositi naziv Park prirode Zagorske gore.
Ostatci vulkana
Ostatke vulkana moguće je vidjeti i danas, a smjestili su se na granice Krapinsko-Zagorske i Varaždinske županije. Kameni vrh, odnosno Gaveznica je jedini očuvani fosilni vulkan u Hrvatskoj, a na tom mjestu i danas se mogu vidjeti ostatci kratera vulkana. Iako malo stanovnika Hrvatske zna za ovaj vrh on postaje sve popularniji, budući da je postao poznat u planinarskim krugovima te svojom impozantnim ostatcima mami mnoge vikend turiste.
Ovaj fenomen samo je jedan od atrakcija koji nudi novi park prirode. Ovaj park posebno je značajan za sjever Hrvatske, budući da će ovo biti jedini park prirode u tom dijelu lijepe naše. Tako će i sjever Hrvatske imati svoju planinarsku atrakciju kojom će povećati turističku atraktivnost i otvoriti vrata za sve ljubitelje prirode, planinarenja i geologije.
Nalazište poludragog kamena
Zaštićeno područje „Gaveznica – Kameni vrh“ poznato je nalazište poludragog kamena u Republici Hrvatskoj. Drago kamenje koje se može pronaći na ovome brdu i okolnim mjestima nosi ime Ahat, odnosno Lepoglavski Ahat. Iako ovo poludrago kamenje nema veliku eksploatacijsku vrijednost, ostati u okolnim špiljama pokazuju kako je ovaj kamen bio od velikog značenje za naše pretke.
Lepoglavski Ahat poznat je po svojoj boji koja ima nijanse od svijetloplave do tamnosive. Osim po sebi svojstvenoj boji poznat je i po zamršenim uzorcima, a nastao je izravnim radom vulkana, budući da je on vrsta mikrokristalnog kvarca koji nastaje u vulkanskim stijenama. U starim zapisima s ovoga područja ostalo je zapisano kako je Lepoglavski ahat nije bio privlačan samo zbog svoje estetske privlačnost već i zbog svojih mističnih svojstava. Vjerovalo se da štiti od negativne energije te da donosi duhovnu stabilnost onome tko ga nosi.
Kako posjetiti ostatke vulkana
Gaveznica se smjestila nedaleko samog centra Lepoglave, a njen Kameni vrh ne nalazi na visokoj nadmorskoj visini. Pristup ovome brdašcu i vrhu jednostavan je i za one koje ne vole planinariti, budući da se smjestio uz samu prometnicu koja spaja Lepoglavu i selo Očur. Na ovome mjestu mogu se pronaći i pretpovijesni ostatci naselja iz kasnobrončanog doba te poučna staza na kojoj se može saznati više o vulkanu i poludragom kamenju s lepoglavskog područja.
Za sve one koji ipak vole planinariti postoje i mnogo zahtjevnije rute koje je moguće obići zajedno s ovim brdašcem. Za detalje rute i trase trebali bi pitati iskusne planinare ili se raspitati putem planinarskih foruma, a dobro je znati kako se ovo vrh nalazi na obroncima Ivanščice.
Ova prirodna ljepota sada je dostupna svima, zahvaljujući novom parku prirode. Posjetitelji imaju priliku ne samo uživati u prirodnom okruženju već i naučiti nešto novo o geologiji i povijesti Hrvatske. Bilo da ste strastveni planinar ili ljubitelj prirode, posjet Gaveznici pružit će vam nezaboravno iskustvo.
Spakirajte svoju planinarsku opremu, toplu odjeću, malo dobre volje i krenite u avanturu koja spaja prošlost i sadašnjost, otkrivajući skrivene tajne našeg jedinog vulkanskog područja.
*********************************INTERMEZZO**********************************