Danas se duže čeka na servis auta nego na operaciju ili CT u bolnici
14. studenog s početkom u 17 sati u Grand Hotelu Zagreb započinje 3.konferencija auto struke u Hrvatskoj, a od brojnih za struku i širu javnost zanimljivih priča izdvajamo četiri:
1. FENOMEN: – Danas se duže čeka na servis auta nego na operaciju ili CT u bolnici
O ovome, još do pred koji dan, problemu nije se pričalo, no danas je to za nas u HUAS-u, ali jednako tako i za sve građane sve izraženiji problem. Dobri majstori u velikoj su mjeri otišli iz Hrvatske i dogodilo se ono što se prvo pojavilo u turizmu, pa u građevinskoj industriji. Naprosto nema više na tržištu dovoljno majstora i prisiljeni smo ih tražiti, prije svega na tržištima radne snage Indije i Filipina. Nije nikakva tajna kako već velik broj hrvatskih radionica i servisa koristi radnike s dalekog istoka. Isto tako nije nikakva tajna da su pravi majstori iznimno traženi i da i u Hrvatskoj mogu zaraditi mjesečno neto plaću i od 2500 eura, a da se neto plaće mehaničara, električara, lakirera… kreću od 1500 pa do 2000 eura. Nedostatak majstora tjera servise na reduciranje radnog vremena, na smanjene obima poslova i ono najgore, na dugo čekanje servisnog intervala. Prosječno vrijeme čekanja kod majstora za popravak vozila penje se i do mjesec i nešto više dana.
O tome, a i o prijekoj potrebi privlačenja stranih radnika na Konferenciji će govoriti, između ostalih i prof. dr. sc. Boris Podobnik, predsjednik Udruge Glas poduzetnika, prodekan Zagrebačke škole ekonomije i managementa i profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, Antun Trojnar – predsjednik Obrtničke komore Zagreb, član upravnog odbora Hrvatske obrtničke komore, govorit će nam o potrebi ulaganja u znanje i edukacije u naše mlade ljude, u naše obrtničke škole.
2. NOVO: – Nakon sudara ravno u radionicu. I u servisu se može prijaviti i procijeniti šteta, a ne samo kod osiguravatelja. SVE NA JEDNOM MJESTU – U SERVISU!!!
Iako su novi Zakon o obveznim osiguranjima u prometu i Pravilnik o rješavanju odštetnih zahtjeva stupili na snagu pred gotovo pola godine postoje još mnoge nejasnoće i osiguravajuća društva teško se odriču mogućnosti koje su im prije stajale na raspolaganju. Sve do nedavno imala su monopol pri procjenjivanju šteta, diktirali su cijene rada servisa, a njihova dominacija na tržištu išla je toliko daleko da su neka od osiguravajućih društava i nametala gdje možete popraviti auto. Nerijetko su oštećenicima davali tek dvije mogućnosti, od kojih je jedna popravak u nekoj od radionica koja je u njihovu suvlasništvu. O kakvim se tu nepravilnostima radilo svjedoči i posve novi Zakon, baš kao i pravilnik koji su to sada do u detalje normirali. Tako već nekoliko mjeseci imate apsolutno pravo odabrati radionicu po svom izboru, naravno ako je ona legitimni gospodarski sudionik, ako se nalazi u registru i ako plaća poreze. Time je dokinuto protuustavno isključivanje iz tržišne utrke svih onih koje osiguranja nisu nametala.
Jednako tako osiguranja više ne smiju određivati satnicu servisnih radionica, već cijenu sata moraju plaćati po istaknutom cjeniku servisa. Više od cijelog desetljeća osiguravatelji su diktirali cijenu sata rada, koja je bila sramotno niska – svega 13 eura!. U samo godinu dana HUAS je uspio „ispregovarati“ bitno bolje uvjete za krajnje potrošače, za vlasnike automobila, za sve one kojima se dogodila štete i koji su velikoj mjeri ovisili o dobroj volji osiguravatelje. Danas je njihova sigurnost puno izraženija, baš kao što su i servisi došli na svoje, jer im je napokon priznata cijena rada. Prosječna cijena sata rada servisa koju danas plaćaju osiguranja iznosi i 45 eura, u nekim slučajevima osiguranja plaćaju i iznad 65 eura.
O ovoj iznimno važnoj temi na Konferenciji govoriti će onaj koji je najpozvaniji, prof.dr.sc. Marijan Ćurković, stručnjak i znanstvenik koji je cijeli svoj radni vijek živio ovu temu!
On će sasvim sigurno dati najbolju recenziju i najbolji pregled izmjena Zakona o obveznim osiguranjima u prometu. Pojasniti će nova pravila koja će utjecati na poslovanje auto servisa i osiguravajućih društava u Hrvatskoj. Na kongresu će i drugi vodeći predavači u industriji detaljno predstaviti Pravilnik o načinu i rješavanju odštetnih zahtjeva, koji će regulirati postupke obrade i isplate šteta, kao i prava oštećenika i obveze osiguravatelja. Naglasak će biti na transparentnijem i efikasnijem postupku rješavanja odštetnih zahtjeva, što mora rezultirati puno boljim odnosom servisa i osiguravatelja te ono najvažnije pridonijeti bržem rješavanju brojnih sudskih sporova te zadovoljstvu običnih građana.
3. POTREBNA REGULACIJE PRODAJE MOTORNIH ULJA FIZIČKIM OSOBAMA – TOTALNI NERED NA TRŽIŠTU
U Austriji i ekološki osviještenim državama običan građanin ne može kupiti u prodavaonici više od jedne litre ulja! Zašto, recimo, u austrijskom „Bauhausu“ imate ograničenje o jedne litre i zašto u hrvatskom „Bauhausu“ možete kupiti motornog ulja koliko vas je volja? Nije normalno da fušeri i fizičke osobe mogu u slobodnoj trgovini kupiti motornih ulja i drugih za ekologiju štetnih tekućina koliko god žele dok su HR serviseri u obavezi poštivati najstrože moguće pravilnike o zbrinjavanju otpadnih materijala iz svojih servisnih radionica.
Hrvatska udruga auto struke želi ništa drugo nego dovesti u red ovu tamnu zonu biznisa koja generira niz nezakonitosti i nepravilnosti. Potiče sivu zonu i fušeraj i bolno djeluje na ekologiju i naše prirodno okruženje.
Cilj je ukinuti takvu praksu, sačuvati prirodu, dokinuti sivu zonu, fušeraj … Za EU standarde!
4. PROCJENA ŠTETE UZ POMOĆ UMJETNE INTELIGENCIJE
U korak s tehnološkim inovacijama, kongres će se baviti i primjenom umjetne inteligencije u procjeni štete na vozilima. Tehnologija umjetne inteligencije omogućuje brzu i preciznu procjenu štete, smanjujući vrijeme obrade i poboljšavajući točnost procjena. Ova tehnologija omogućuje učinkovitije poslovanje servisa i pruža podršku stručnjacima u bržem rješavanju složenih odštetnih zahtjeva.
*********************************INTERMEZZO**********************************