Intervju: Slavko Petek, član Marko bande
Slavko Petek jeste član bande, ali ne hrvatske nego prekmurske!
Upravo o Marko bandi nedavno je u TV emisiji Alpe Dunav Jadran bio prikazan prilog i igrom sudbine tada sam se našao u društvu u kojem je bio i jedan od osnivača Marko bande – Slavko Petek, slučajnost koja samo dokazuje da kultura ne poznaje granice.
Odmah sam iskoristio priliku i uz razgovor-intervju zatražio više detalja o toj Marko bandi.
Prvo pitanje je naravno bilo kakva je to banda i zašto baš Marko banda?
U Prekmurju su se takvi sastavi zvali bande. Da li je to došlo zbog onih, koji su već u 19. stoljeću otišli za boljim životom u Sjevernu Ameriku, ne znam, ali je u prekmurskom dijalektu nekoliko engleskih riječi i nekako bi ime bande moglo nastati po engleskoj riječi band (muzički sastav) ili po tom, da u Prekmurju za grupu ljudi još danas kažemo banda, no to nema negativno značenje kao u ostalim slavenskim jezicima.
Nas na području predjela Prekmurja Ravensko, ostali nazivaju Marki. U povijesti bile su na Ravenskom tri crkvene fare (Beltinci, Turnišče i Črenšovci) i ove fare su tada vodili župnici po imenu Marko što je jedno objašnjenje, a drugo kaže da nas tako zovu po našoj himni Marko skače.
Kako je došlo do osnivanja Marko bande?
Ja sam jedan od osnivača, u početku nas je sviralo četvero, prije petnaest godina došli su u grupu novi violinist i još jedan klarinetist.
Najviše zasluga za osnivanje grupe ima pokojni Boris Žalig, koji je više od 30 godina vodio Folklornu grupu Beltinci, u kojoj su svirali Kociper-Baranja banda (kasnije su promijenili ime u Beltinška banda). Neki muzičari iz Kociper – Baranja bande imali su tada već više od 80 godina pa je trebalo osnovati novu mladu grupu. Mi smo onda naučili njihov repertoar i dodali još puno novih pjesama.
Bande su prije dobivala ime po glavnom violinistu – primašu ili po cimbalistu. Zato se zvala Kociper (Janči violinista) – Baranja (Miška cimbalista). Mi smo se odlučili za ime Marko i eto Marko bande!
I danas Marko bandu čine…?
U sastavu etno grupe Marko banda danas muziciraju Miha Kavaš – violina, Andi Sobočan – cimbale, Boštjan Rous – klarinet, Željko Ritlop – klarinet i Slavko Petek – kontrabas.
Kad je Marko banda počela s djelovanjem i koji je bandin repertoar?
Prekmurska muzička etno grupa osnovana je 1990. godine, kao nasljednik Kociper-Baranja bande, od koje je sastav dobivao i prve pjesme i savjete. Deset godina su članovi grupe glazbeno pratili poznatu slovensku folklornu grupu Beltinci. Marko banda čuva tradiciju prekmurske narodne glazbe, ali na repertoaru imamo i madžarske pjesme, kojih je u našom repertoaru najviše od stranih, zatim i međimurske (jedna se zove Međimurski čardaš), pa nešto iz Porabja, onda neke pjesme koje su poznate u Austriji i neke iz drugih regija Slovenije. Kažu da muzika ne poznaje državne granice!
Dosadašnji nastupi koje bi istaknuli?
U svojih trideset godina djelovanja imali smo više od 800 nastupa u Sloveniji, kao i u Europi. Godine 1993. gostovali smo kod emigranata u Argentini i Urugvaju, a 1998. zajedno s Folklornom grupom Beltinci u Japanu.
Godine 1997. izdali smo CD s naslovom Marko banda No 1, a 2008. godine drugi naziva Vöra bije, snimljen u suradnji s Tamžom Rauch, Bogdanom Herman, Valerijom Žalig, Reginom, Vladom Kreslinom i članovima grupe Jaro iz Češke.
Na našim nastupima često imamo poznate goste s kojima imamo zajedničke glazbene točke.
Sudjelovali smo na više festivala u Hrvatskoj, Italiji, Austriji, BiH, Madžarskoj, Grčkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Češkoj i Latviji.
Daljnji planovi Marko bande?
Grupa Marko banda sprema za ovo godinu, u kojoj se obilježava trideseta godišnjica djelovanja, nove snimke zvučnih zapisa jer 30 godina djelovanja treba ipak obilježiti na dostojan način!
Morao je gospodin Slavko dalje svojim obavezama, a ja sam obećao da ću otići na koncert prvom prilikom, kad mogu na kavu u Sloveniju, što ne bih mogao i na koncert!
[give_form id=”6365″ show_title=”true” show_goal=”false” show_content=”none” display_style=”reveal” continue_button_title=”Donirajte djecu”]
_____________________INTERMEZZO_________________
_____________________________________________________